CSU Extension

Contact Us

  • Phone: 970-328-8630

    CSU Extension
    P.O. Box 239
    441 Broadway
    Eagle, Colorado 81631-0239 

    extension@eaglecounty.us

Livestock and County Fair

2020 Eagle County Fair Results

SECTION 4:  NATURAL RESOURCES

Beekeeping – Junior

  1. Grand Champion: *Gigi King, Unit 1,
  2. Reserve Class Champion:  Jayce Dallmann, Unit 1

Beekeeping – Intermediate

  1. Grand Champion: *Madison Dallmann, Unit 1
  2. Reserve Class Champion: Mya Dallmann, Unit 1

Shooting Sports- Junior

  1. Class Champion: *Gigi King, Sage Smudging Display Board

Shooting Sports – Intermediate

  1. Grand Champion: *Theo Piliero, Archery Stand Alone - Arrows
  2. Reserve Grand Champion: *Mia Piliero, Outdoor Skills, Rocket Stove Display Board
  3. Class Champion: *Theo Piliero, Archery Display Board, Arrows
  4. Reserve Class Champion:  Matt Paredes, Archery Stand Alone - Crossbow
  5. Blue: Zachary Bourke, Archery Stand Alone – Bow & Arrow Holder
  6. Blue: Ashton French, Shotgun Stand Alone
  7. Blue: Samantha Maule, Decorative
  8. Blue: Dillon Gentilini, Archery Stand Alone Target
  9. Blue: Mia Piliero, Outdoors Skills, Stand Alone, Rocket Stove
  10. Red: Lindsey Cartwright, Shotgun Display Board
  11. Red: CJ Douglas, Record Book

Shooting Sports – Senior

  1. Grand Champion: *Mateo Piliero, Outdoor Skills, Stand Alone – Making a Knife
  2. Reserve Grand Champion: *Parker French, Rifle Display Board
  3. Blue: Ethan French, Archery Stand Alone
  4. Blue: Mateo Piliero, Outdoor Skills Display Board – Making a Knife
  5. Blue: Erica Wheeler, Shotgun Display Board – Annie Oakley

SECTION 5:  COMMUNICATION, ARTS & LEISURE SCIENCES

Global Citizenship

  1. Red:  Charlotte Gongaware, Exchange Delegate to Another Country, Unit 4

Photography

  1. Red: Kiah Gongaware, Control the Image, Photography, Unit 2

SECTION 6 CONSUMER SCIENCE

Artistic Clothing-Upscale Your Style – Intermediate

  1. Blue: Abby Domanico, Stitched Daisy Trim Camisole

Artistic Clothing- Upscale Your Style – Senior

  1. Grand Champion: *Shyanna Maloney, Applied, Painted Finding Nemo Jeans
  2. Blue:  Olivia Ferzacca, Applied, Quote on T-Shirt

Cake Decorating - Junior

  1. Grand Champion:  Gigi King, Unit 2 Single Layer Cake
  2. Reserve Class Champion: Jayce Dallmann, Unit 2, Single Layer Cake 

Cake Decorating – Intermediate

  1. Grand Champion: Mya Dallmann, Unit 3 Double Layer Cake
  2. Class Champion: Maggie Linscott, Unit 5, Themed Cupcakes 

Clothing Construction – Cloverbud

  1. Participation: Gemma Piliero, Elastic Waist Skirt
  2. Participation: Emerson Schroeder, Romper
  3. Participation: August Schroeder, Pajama Pants

Clothing Construction-Junior

  1. Grand Champion:  *Gigi King, Dress, Unit 1
  2. Reserve Grand Champion: *Jayce Dallmann, Collared Shirt, Unit 2
  3. Class Champion: *Synneva Pollack, Pajama Top, Unit 1
  4. Red: Cecelia Thompson, Tiered Dress, Unit 2

Clothing Construction-Intermediate

  1. Grand Champion: *Mia Piliero, Synthetic Velvet Dress, Unit 3
  2. Reserve Grand Champion: *Vespera Steiner, Linen Summer Dress, Unit 3
  3. Class Champion: *Mya Dallmann, Pom Pom Trim Shorts, Unit 1
  4. Reserve Class Champion: Abby Domanico, Synthetic Knit Dress, Unit 3
  5. Reserve Class Champion: Tovah Pollack, Pajamas Pants, Unit 1
  6. Blue: Madison Dallmann; Aqua Knit Dress, Unit 2
  7. Blue: Matt Paredes, Pajamas Pants, Unit 2
  8. Red: Dillon Gentilini, Pajamas Pants, Unit 1
  9. Red: Sam Maule, Shorts, Unit 1
  10. Red: Lia Nowicki, Black & White Checkered Top, Unit 2

Clothing Construction-Senior

  1. Grand Champion:  *Shyanna Maloney, Specialty Fabric Formal Gown, Unit 3
  2. Reserve Grand Champion: *Sofia Piliero, Sewing For Others, Unit 7
  3. Class Champion: *Belle Boggs, Jumpsuit, Unit 2
  4. Class Champion: *Olivia Ferzacca, Two Piece Active Wear, Unit 3
  5. Class Champion: *Hailey Gentilini, Plaid Pajama Pants, Unit 1

Fashion Revue-Clothing Construction-Cloverbud

  1. Participation: Gemma Piliero, Elastic Waist Skirt
  2. Participation: August Schroeder, Pajama Pants
  3. Participation: Emerson Schroeder, Summer Romper

Fashion Revue-Clothing Construction-Junior

  1. Grand Champion: Gigi King, Summer Dress
  2. Reserve Grand Champion: Jayce Dallmann, Button Down Collared Shirt
  3. Blue: Cecelia Thompson, Dress, Three Tiered Dress

Fashion Revue-Clothing Construction-Intermediate

  1. Grand Champion: Madison Dallmann, Aqua Knit Dress
  2. Reserve Grand Champion: Abby Domanico, Synthetic Knit Dress
  3. Blue: Mya Dallmann, Pom Pom Trim Shorts
  4. Blue: Dillon Gentilini, Pajama Pants
  5. Blue: Samantha Maule, Shorts
  6. Blue: Lia Nowicki, Black & White Checkered Top
  7. Blue: Matt Paredes, Pajamas Pants
  8. Blue: Mia Piliero, Velvet Dress
  9. Blue: Vespera Steiner, Linen Summer Dress

Fashion Revue-Clothing Construction-Senior

  1. Grand Champion: Shyanna Maloney, Specialty Fabric, Formal Gown, *State Fair Qualifier
  2. Reserve Grand Champion: Sofia Piliero, Sewing For Others
  3. Blue: Belle Boggs, Striped Jumpsuit
  4. Blue: Olivia Ferzacca, Two Piece Active Wear
  5. Blue: Hailey Gentilini, Plaid Pajama Bottoms

Fashion Revue-Artistic Clothing

  1. Grand Champion:  Shyanna Maloney, Applied, Painted Jeans
  2. Reserve Grand Champion: Abby Domanico, Stitched, Daisy Trim Camisole
  3. Blue:  Olivia Ferzacca, Applied, Quote on T-Shirt

Food and Nutrition - Juniors

  1. Class Champion:  *Gigi King, Unit 2, Banana Bread

Heritage Arts – Intermediate

  1. Grand Champion:  *Mia Piliero, Non-Fiber Ukrainian Eggs
    Heritage Arts – Senior

  1. Grand Champion: *Sofia Piliero, Non-Fiber Ukrainian Eggs


2020 Eagle County Fair 4-H Rulebook

The 2020 Livestock show is closed to the public in keeping with Eagle County and state policies.  

Important information for 4-H Livestock Competitions

Rabbits:

All market and breeding rabbits will be weighed on Sunday, July 12 from 5:00 – 7:00 p.m. beside the Exhibit Hall at the Fairgrounds.  After your rabbits are weighed, you will then proceed to the photo area and take a picture with your rabbit.  Please be sure and wear show attire for your picture.  4-H Rabbit Competition will be ran entirely as a virtual contest.  Rabbit members have received information on how to submit photos and videos for their entries.  All rabbit members please join us on the lawn beside the Exhibit Hall on Saturday, July 18 at 12:30 p.m. for an awards ceremony and critique with the judge.  We encourage families to bring a picnic lunch to enjoy on the grass during the event.  Bring your rabbit that will be sold in the auction to this award ceremony.  Following the ceremony, auction rabbits will be sent to the processing plant.

Poultry:

All poultry families are asked to help with the poultry pen set-up on Thursday, July 16 at 4:00 p.m. in the Eagle River Center.  Everyone in the ERC will be required to wear a face-covering and maintain social distance.  We encourage family groups to work together.

4-H poultry showmanship competition will be on Monday, July 20 in the Eagle River Center.  All exhibitors, spectators, family members, etc. will be required to wear a face covering the entire time they are inside the Eagle River Center.  Exhibitors will bring their showmanship bird only on Monday.  Showmanship competition will start at 10:00 a.m. with Seniors, followed by Intermediates and then Juniors.  Every family showing poultry will receive two admission tickets. Exhibitors do not need a ticket to enter the Eagle River Center.  These tickets can be given to family, friends, etc.  Once your showmanship class is completed, you are free to take your bird and leave or stay at the show to cheer on your fellow competitors.  No seating will be provided.  You must bring your own chair and maintain at least 6’ between family groups. 

4-H poultry market and breeding classes will be on Tuesday, July 21.  Every family will receive two tickets to give to family/friends.  Exhibitors do not need a ticket to enter the building.  All birds will be brought to the Eagle River Center Tuesday morning between 7:30 – 9:30 a.m. to be weighed and banded.  Once that is completed, you will pen your birds in the designated pen.  We will utilize the 6x6’ livestock pens this year.  The breeding show will begin at 10:00 a.m. followed immediately by the market competition.  Once the show is completed, you will take a picture with the birds you plan to sell in the auction with Brian Maloney at the phot area.  Once that is done, you are free to take your birds home. 

Sheep:

All market and breeding sheep will arrive at the Red Livestock Barn (main Fairgrounds entrance) on Wednesday, July 22 from 8:00 – 9:30 a.m.  You will bring your market lamb(s) into the barn, weigh and then tag.  Once completed, you have the option to either pen your lamb(s) in one of the stalls inside the stall barn or simply keep in your trailer.  Wash racks will be closed; the show will be “show as you come”.  The show will start at 10:00 a.m. in the Outdoor Arena (there will be tents over the show arena) with Showmanship (Senior, Intermediate and then Junior).  Following showmanship, we’ll move right into the breeding classes followed by the market classes.  Following the show, exhibitors will take a picture with the animal they plan to sell with Brian Maloney at the photo area set up inside the stall barn.  Once your picture has been taken, you are free to take your animal and head home.  All market lambs that will be selling in the auction will return to the Stall Barn Friday, July 24 between 3:00 – 8:00 p.m.  You will need to feed and water that night.  Sheep will be loaded out early Saturday morning to go to the processor.  You will need to come back to the Fairgrounds to clean your stall and collect feed and water pans on Saturday, July 25 before 10:00 a.m.

 

Goats:

All market and breeding goats will arrive at the Red Livestock Barn (main Fairgrounds entrance) on Wednesday, July 22 from 1:00 – 3:30 p.m.  You will bring your market goat(s) into the barn, weigh and then tag.  Once completed, you have the option to either pen your goat(s) in one of the stalls inside the stall barn or simply keep in your trailer.  Wash racks will be closed; the show will be “show as you come”.  The show will start at 3:00 p.m. in the Outdoor Arena (there will be tents over the show arena) with Showmanship (Senior, Intermediate and then Junior).  Following showmanship, we’ll move right into the breeding classes followed by the market classes.  Following the show, exhibitors will take a picture with the animal they plan to sell with Brian Maloney at the photo area set up inside the stall barn.  Once your picture has been taken, you are free to take your animal and head home.  All market goats that will be selling in the auction will return to the Stall Barn Friday, July 24 between 3:00 – 8:00 p.m.  You will need to feed and water that night.  Goats will be loaded out early Saturday morning to go to the processor.  You will need to come back to the Fairgrounds to clean your stall and collect feed and water pans on Saturday, July 25 before 10:00 a.m.

 

Swine:

All market swine will arrive at the Red Livestock Barn (main Fairgrounds entrance) on Thursday, July 23 from 8:00 – 9:30 a.m.  You will bring your market pig(s) into the barn, weigh and then tag.  Once completed, you will then pen your pig in one of the stalls provided.  Stalls will be “first come, first serve” as there will be no stall assignments.  Wash racks will be closed; the show will be “show as you come”.  The show will start at 10:00 a.m. in the Outdoor Arena (there will be tents over the show arena) with Showmanship (Senior, Intermediate and then Junior).  Following showmanship, we’ll move right into the market classes.  It’s important that each exhibitor bring some type of water sprayer for their pigs to keep them as cool as possible, especially when walking to/from the show ring.  Following the show, exhibitors will take a picture with the animal they plan to sell with Brian Maloney at the photo area set up inside the stall barn.  Pigs that will be sold in the auction will stay in the stall barn Thursday night as they’ll be loaded out early Friday morning to go to the processor.  You will need to feed and water Thursday night and provide your own waterer.  You will need to come back to the Fairgrounds to clean your stall and collect feed and water pans on Friday, July 24 before 3:00 p.m.

 

Beef:

All market beef will arrive at the Red Livestock Barn (main Fairgrounds entrance) on Friday, July 24 from 8:00 – 9:30 a.m.  You will bring your market steer(s) into the barn to weigh.  Once completed, you will then pen your steer(s) in one of the stalls provided.  Stalls will be “first come, first serve” as there will be no stall assignments.  Wash racks will be closed; the show will be “show as you come”.  The show will start at 10:00 a.m. in the Outdoor Arena (there will be tents over the show arena) with Showmanship (Senior, Intermediate and then Junior).  Following showmanship, we’ll move right into the market classes.  Following the show, exhibitors will take a picture with the animal they plan to sell with Brian Maloney at the photo area set up inside the stall barn.  Beef that will be sold in the auction will stay in the stall barn Friday night as they’ll be loaded out early Saturday morning to go to the processor.  You will need to feed and water Friday night.  You will need to come back to the Fairgrounds to clean your stall and collect feed and water pans on Saturday, July 25 before 10:00 a.m.  We are asking all families showing market beef to please help tear down the show arena following the beef show.  Thank you in advance for your help with this.


2019 Fair Results

Dog

2019 Dog Show Results

Livestock

2019 Beef Show
2019 Goat Show
2019 Poultry Show
2019 Sheep Show
2019 Swine Show
2019 Rabbit Show

2019 Round Robin

Horse

2019 Ranch
2019 Western

Open Class

2019 Open Class